Imik

Raseduse ajal moodustuvad piimahambad, jäävhambad hakkavad arenevad umbes siis, kui laps on aastane. Seepärast on tervislik toit hammaste jaoks oluline nii raseduse ajal kui ka pärast seda. 

Rinnapiim on imikule parim toit ja rinnast imemine on imiku lõualuudele ning lihastele vajalik koormus. Seejuures on oluline saada laps õige tehnikaga imema. Kui imemisvõte ei õnnestu, pöörduge imetamisnõustaja poole, kuna segavaid tegureid, mille peale ise ei tule, võib olla palju.

Vastsündinul puuduvad suus hambaauke tekitavad bakterid. Need saadakse enamasti lähedastelt, kes lapse suule musi teevad, lapse toitu maitsevad või „puhastavad” lapse lutti oma suus. Kui vanemate suus on palju hambaauke tekitavaid mikroorganisme, siis on suur ka tõenäosus, et need mikroobid kanduvad üle lapsele. Seepärast on väga oluline, et nii ema kui ka isa hambad on hambaaugu- ja põletikuvabad. 

Tuleb vältida kõikvõimalikke mikroobide ülekandumise teid täiskasvanult lapsele. Näiteks tuleb last musitada põsele, mitte suule; loputada lutti veega, mitte enda suus; sööta last lapse lusikaga (mitte sama lusikaga, millega täiskasvanu testib toidu kuumust, maitset); hoida enda ja lapse hambaharjad eraldi jne.

Pärast lapse sündi on oluline jagada hammaste tervise teemal infot lähedastega, kelle hoolde on laps usaldatud. Suu mikrobiaalne kooslus ja toitumisharjumused päritakse vanematelt, mis tähendab, et lapse hambaid mõjutavad nii pärilikud tegurid kui ka keskkond ehk harjumused. Just harjumuste kujundamisel on perekonnal täita suur ja oluline roll.

Soovitused:

  • Lutipudeli lutid vali lapse vanuse järgi.
  • Kui laps imeb pöialt, siis paku talle lutti või anna sagedamini süüa. Pöidla (või mõne muu näpu/näppude) imemine võib kujuneda harjumuseks, millest on keeruline vabaneda ja mis võib põhjustada lõualuude deformatsiooni.
  • Lapse söögiriistu ja lutti ei tohi keegi teine oma suhu panna. Lapse joogikruusist joogu ainult laps. Lapse hambaharja hoia teiste pereliikmete omadest eraldi.
  • Lisatoitu andes ära liialda süsivesikutega.
  • Ära anna lutipudelist magusaid jooke.
  • Kui imikul on hambad juba suus, siis jälgi, et tema söögikordade vahel oleksid pausid. Katsu neid tasapisi pikendada. Võimalusel loobu öisest toitmisest.
  • Magavalt lapselt võta rind või lutipudel suust ära. 
  • Öise toidukorra lõpetuseks anna lonks vett.

Piimahammaste lõikumine

Piimahammastel on oluline roll nii lapse söömisel, jäävhammastele koha hoidmisel kui ka kõne arengul. Tavaliselt lõikuvad kuuendal elukuul läbi igeme alumised lõikehambad, mille järel ilmuvad varsti nähtavale teised lõikehambad. Lõikumine jätkub järgneva kolme aasta kestel, kuni kõik 20 piimahammast on suus. Võib juhtuda, et hambad lõikuvad suhu varakult. Sel juhul tuleb nende eest kohe ka hoolitsema hakata. 

Hammaste lõikumine võib olla valulik, mille tõttu võib laps hammaste tuleku ajal rinnast või pudelist keelduda. Igemed võivad olla turses ja punetavad ning võib esineda tugev süljevoolus. Vahel tõuseb ka palavik. Beebi võib olla harjumuspärasest virilam ning vanemaid võib ees oodata nii mõnigi magamata öö. Hamba lõikumist saab kodus kontrollida puhta sõrmega üle beebi igemete libistades. Sõrmeotsaga on siis tunda hambakrooni teravat lõikeserva.

Enneaegselt sündinud lastel võivad hambad tavapärasest mõni kuu hiljem suhu lõikuda.

 

Hammaste lõikumise vaevuste leevendamine

Hamba suhulõikumisega kaasneva pakitsuse ja valu leevendamiseks võib puhta sõrmega lapse igemeid masseerida. Kuna hammaste lõikumise ajal eritub palju sülge, võib lapse suu ümbruses tekkida lööve. Leevendamiseks kuivatage sülge pehme lapiga tupsutades. Põletikunähtusid aitab alandada niisutav kaitsekreem või hügieeniline huulevõie.

Hammaste lõikumise ajal rahustavad imikut jahedad joogid ja tahked toidud. Külm leevendab igemete põletikunähtusid, näiteks võiks närimislelusid enne lapsele andmist külmkapis jahutada. Rahustavalt võib mõjuda ka puhta ja külma niisutatud riidelapi nurga nätsutamine.  Lapsele võib pakkuda närimiseks kõvemat toitu, näiteks kuivikut, külma õunalõiku või kurgiviilu. Kui imemine on raskendatud, siis võib last toita tilaga tassist.

Jälgi hammaste lõikumise ajal tähelepanelikult imiku käitumist ja kehatemperatuuri. Mõnikord peetakse arstiabi vajavat terviseprobleemi (näiteks keskkõrvapõletikku) ekslikult hammaste lõikumisega kaasnevaks.

Kui lapsel on kõrge palavik või väga tugev valu, pöördu arsti poole, sest need ei ole tavapärased hammaste tulekuga kaasnevad nähud.

 

Soovitused

→ Külm leevendab igemete põletikunähtusid. Hammaste lõikumise ajal rahustavad imikut jahedad tahked toidud.

→ Anna lapsele närida külmkapis jahutatud närimisrõngast.

→ Masseeri igemeid puhta sõrmega.

→ Paku joogiks kummeliteed.

→ Määri igemeid valuvaigistava geeliga.

6-12 kuu

Lõikehambad

6-12 kuu

9-16 kuu

Lõikehambad

13 - 19 kuu

Purihambad

13 - 19 kuu

16 - 23 kuu

Silmahambad

23 - 33 kuu

Purihambad

23 - 33 kuu

Suu ja hammaste puhastamine

Suukool - imiku suu ja hammaste tervis

Kui esimesed piimahambad on lõikunud ehk hambad paistavad igemest välja, siis tuleb neid juba puhastama hakata. Äsja suhulõikunud hambaid on mugav puhastada pehme silikoonist näpuharjaga või sõrme ümber keeratud puhta marlilapiga. Võib kasutada ka hambaharja, mis peab olema pehmete harjaste ja väikese peaga.

Päris alguses pole astat vaja kasutada, piisab lihtsalt puhastamisest. Kui lapsel on suus juba ka tagumised hambad, siis määri harjased kokku riisiterasuuruse pastakogusega. Kasuta väikelastele mõeldud fluoriidiga hambapastat, mis on ette nähtud kasutamiseks vanuses 0‒3 aastat. Fluoriidide kohta leiad informatsiooni siit: https://suukool.ee/et/laps-ja-vanem/fluoriid.

Suukool - imiku suu ja hammaste tervis

Hambapesu tehnika

Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas. Imiku puhul püüa lihtsalt päeva jooksul leida aeg, mil lapsel on hea tuju, ning tehke hambapesust meeldiv päevarutiin. Puhastamiseks vali lapsele sobiv asend. Laps võib olla pikali või püsti. Sina ise võid olla nii lapse pea taga kui ka näo ees, peaasi et lapsel on mugav ja sina näed lapse hambaid. 

Proovi muuta hambapesu mänguliseks ja toredaks tegevuseks. Näiteks laula laulu, räägi hammastest või mikroobidest vms, kuni harjad hambaid. Lapse tähelepanu mujale juhtimiseks võid anda talle kätte mõne mänguasja.

 

Soovitused

→ Puhastamiseks vali lapsele sobiv aeg ja asend.

→ Puhastamise kestus pole oluline – peaasi et saad kõik pinnad üle käidud ja lapsel oleks hea olla.

→ Näpuhari, hambahari ja/või närimismänguasi tuleb alati pärast kasutamist sooja veega korralikult ära pesta ning kuivatada või jätta õhu kätte kuivama.

→ Lapse suuhooldusvahendeid hoia eraldi, mitte hambaharjatopsis koos ülejäänud pere hambaharjadega.